Havalandırma İzolasyonu

İnsanların toplu yaşam alanlarına (alışveriş merkezleri, okullar, hastaneler ve ofisler) sağlıklı ve temiz hava girişini sağlayan, kötü koku ve kirli havanın dışarı atılmasına yardımcı olan ekipmanların genel adı havalandırma sistemidir. Bu sistemin sorunsuz bir şekilde tam performans çalışabilmesi için de havalandırma izolasyonu önemli bir detaydır. İzolasyonun amacı; dışarı atılan kirli havanın yaşam alanına yeniden girişini engellemektir.

 • Kanal İzolasyonunda Kullanılan Malzemeler
  Yaşam alanının sağlıklı kalması içinde kanal sisteminin yukarıdaki saydığımız etkenler nedeniyle izolasyonunun yapılması gereklidir. İzolasyon işleminin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan malzemeler ısı ve ses yalıtımı sağlayan materyallerdir. Söz konusu materyaller ise şunlardır:
 • Poliüretan
  Isı yalıtımını oluşturmak ve yoğuşma kontrolünü sağlamak için tercih edilen köpük şeklinde yalıtım materyalidir. İzolasyon işlemi uygulanacak boruyla poliüretan boru arasında boşluk olmaması, ekipmanın doğru kullanımı açısından önemlidir. Uygulanacağı bölümlerin güneş görmesi halinde, koruyucu boyayla boyanması gerekmektedir.
 • Cam yünü
  İzolasyon işleminin ana malzemelerinden biri olan cam yünü, şilte, levha, boru şeklinde imal edilmektedir. Kullanım sıcaklığı -50 / +250 °C arasında değişmektedir. Isı ve ses yalıtımının yanı sıra akustik düzenleme ve yangın güvenliği de sağlamaktadır. Hava koşullarına karşı sağlam olan malzemelerin, bozulma, çürüme, küf tutma ve pas yapma gibi sorunları bulunmamaktadır. Alüminyum folyo, sarı cam tülü ve siyah cam tülü kaplamalı seçenekleri de mevcuttur.
 • Taş yünü
  Havalandırma ve klima sistemlerinin kanallarına yapılacak ısı ve ses izolasyonunda sıkça kullanılan, alüminyum folyo taş yününden oluşan levhalar, monte edilmeden önce kanal yüzeyi toz ve kirden arındırılmalıdır. Alüminyum folyodan oluşan bölümü dış kısma gelecek şekilde levhala, hava sızdırmaması için alüminyum folyo bantlarla sabitlenmelidir. Eğer izolasyon soğutma sistemi kanalına yapılıyorsa, yoğuşma riskine karşı alüminyum folyo malzemesi daha bol olan levhalar tercih edilmelidir.
 • Kauçuk Levhalar
  Ana malzemesi kauçuk olan ve düz bir yapıda üretilen yalıtım ekipmanı levhalar, iklimlendirme, soğutma ve havalandırma sistemlerinin kanallarında sıkça kullanılmaktadır. Uygulaması esnasında ek yerlerden oluşabilecek sızıntıyı önlemek için yapıştırılması ve kanal borusuyla arasında boşluk kalmaması son derecek önemlidir.

Mevzu bahis ekipmanların ana görevi; kanalların içerisindeki havanın ısı değerini korumaktır. Ayrıca, çalışma devri yüksek olan aspiratör fanlarının kanal dışına giden sesini azaltmak için yapılan izolasyon işleminde de bu malzemeler kullanılmaktadır. Doğru ekipmanlar ve işinin ehli ustalar tarafından yapılan izolasyon işlemi sayesinde, yaşam alanında bulunan kanal tipi klimalara, havalandırma fanlarının takıldığı kanallara, klimaların monte edildiği havalandırma kanallarında ses ve ısı yalıtımı sağlanmaktadır.